Relacje z konferencji

20. Konferencja Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia - Forum Innowacyjne Ochrony Zdrowia 

20. Konferencja Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia – Forum Innowacyjna Ochrona Zdrowia miała miejsce 21 kwietnia 2015r. w Hotelu Mariott w Warszawie. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9.00 Debatą Liderów. Podczas debaty można było wysłuchać stanowisk wielu decydentów na temat aktualnych wyzwań systemu ochrony zdrowia. Od godziny 12.00 rozpoczęły się poszczególne sesje tematyczne:

SESJA A- globalne wyzwania ochrony zdrowia, 
SESJA B- e-dokumentacja medyczna 2015, 
SESJA C- innowacje i e-zdrowie,
SESJA D- strategie zarządzania szpitalem, 
SESJA E- programy promocji zdrowia i profilaktyki, 
SESJA F- trendy rynku farmaceutycznego.

Ilona Cieślak, Aleksandra Kielan oraz Joanna Skonieczna, członkinie SKN-u Promocji Zdrowia uczestniczyły w SESJI E dotyczącej programów promocji zdrowia i profilaktyki. Moderatorem sesji była Pani Ewelina Nazarko-Ludwiczak z ENMEDICA Consulting, która otworzyła panel wystąpieniem na temat najciekawszych inicjatyw z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia realizowanych przez placówki medyczne w Polsce i na Świecie. Podczas tej sesji wypowiadali się również: 
- dr Jakub Gierczyński, ekspert Instytutu Zarządzania 
w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, na temat „Promocji zdrowia i profilaktyki w aspekcie zarządzania chorobą”,
- dr Bożena Janicka, Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, na temat „Lekarza rodzinnego jako najważniejszego ogniwa w skutecznej profilaktyce”,
- Paweł Klikowicz, dawca.pl, na temat „Czy social media pomagają ochronie zdrowia?”,
- dr hab. n. med. Dorota Cianciara, Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, CMKP, NIZP-PZH, na temat „Planowania, monitorowania i ewaluacji programów zdrowotnych”,
- Małgorzata Stelmach, Prezes Zarządu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, na temat „Programów zdrowotnych w praktyce oraz współpracy z placówkami medycznymi
- dr Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Działu Profilaktyki Korporacyjnej, Grupa LUX MED, na temat „Współpracy pracodawcy i koordynowanej opiece medycznej jako metodzie na długofalowe utrzymanie aktywności zawodowej”,
- Marek Kubicki, Dyrektor ds. Rozwoju, Falck Medycyna, na temat „Programów profilaktycznych w dużych firmach”,
- Jolanta Wołkowicz, Kierownik Działu Promocji, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach, na temat „Pomysłowych, nietuzinkowych i angażujących pacjenta programach profilaktyki”.

Najbardziej interesujące wystąpienie miał Paweł Klikowicz z Fundacji dawca.pl, który w bardzo ciekawy sposób opisywał działalność social mediów w obszarze ochrony zdrowia na przykładzie działalności fundacji dawca.pl. Wystąpienie to uświadomiło słuchaczom, jak duży potencjał leży w social mediach, jeżeli chodzi o możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców oraz jak skuteczne są akcje, prowadzone przez portale społecznościowe.

W tym roku była to już 3 konferencja OSOZ-u, w której brały udział członkinie Studenckiego Koła Naukowego Promocji Zdrowia i porównując je, tegoroczna sesja dotycząca promocji zdrowia 
i profilaktyki była najbardziej wartościowa dla studentów zdrowia publicznego, którzy interesują się właśnie tą tematyką.

Aleksandra Kielan

Sesja B – E-dokumentacja medyczna 2015, 
legislacja – przygotowanie – wdrożenie.

Moderator: Piotr Wachowiak (Kamsoft S.A.) 
Organizator sesji: Kamsoft S.A.

Celem sesji było przybliżenie słuchaczom różnych aspektów Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) – od kwestii prawnych, aż po rozwiązania praktyczne i case study. Cała sesja ułożona była w sposób logiczny i spójny, wprowadzając słuchaczy w kolejne aspekty EDM. Dzięki temu nawet osoby które posiadają niewielką wiedzę na temat takich rozwiązań mogły skorzystać z tego panelu tematycznego.

Analizę prawną EDM omówił mec. Łukasz Przebindowski, który w telegraficznym skrócie przeprowadził słuchaczy przez obowiązujące obecnie akty prawne, skomentował aktualne rozwiązania oraz omówił planowane rozwiązania dotyczące legislacji przepisów dotyczących EDM.

Kwestię przygotowań do wdrożenia EDM w placówce medycznej omówili panowie Michał Zorzycki i Piotr Krząkała (Kamsoft S.A.) Zawrócili oni uwagę na to, jak ważne jest zaplanowanie odpowiedniego wdrożenia rozwiązań elektronicznych w placówce oraz dostosowanie się do obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się placówka.

Przegląd wzorcowych realizacji omówił Piotr Wachowiak (Kamsoft S.A. – Wydział Wdrożeń i Wsparcia Biznesowego). Prezentacja skupiała się na rozwiązaniach stosowanych dla różnych podmiotów (np. szpitale, przychodnie) oraz różnych strategii (np. posiadanie samodzielnego systemu EDM, lub outsorcing – usługa firmy zewnętrznej zajmującej się EDM). Prezentacja była ciekawa, ale zarazem zabawna, co jest wielką sztuką. Jednocześnie przy dość oryginalnym potraktowaniu tematu, prelegent przekazał to co chciał, a uczestnik zapamiętał wiele, poprzez interesujące podejście prowadzącego. Wdrażanie EDM w placówce medycznej porównane zostało do małżeństwa, jakie zawieramy pomiędzy placówką a firmą, która dane rozwiązania nam oferuje. Prelegent wskazał, iż nie należy zapomnieć m.in o „intercyzie”, tj. odpowiednich zapisach w umowie podpisywanej przez obie strony. Dodatkowo zawarł przykłady takich zapisów. Posługiwanie się elementami praktycznymi i przykładami z życia wniosło bardzo wiele do wystąpienia. Za niewątpliwą zaletę można uznać fakt, iż prowadzący uczestniczył już w procesie wdrażania EDM w placówce medycznej, dzięki czemu możliwość usłyszenia wykładu prowadzonego przez praktyka była bardzo interesująca.
Case study omówił Maciej Sokołowski, Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu. Podczas prezentacji skupiono się na kluczowych czynnikach sukcesu przy wdrażaniu EDM. Odpowiednia analiza, plan oraz organizacja są niewątpliwie jednymi z nich. Takie postępowanie pozwala na przystosowanie rozwiązań do potrzeb placówki oraz jej aktualnej sytuacji. Stworzenie planu „na miarę” zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Jednak ani doskonała analiza, ani doskonały plan nie dadzą efektów, jeśli nie będzie odpowiedniej organizacji. Jedynie spełnienie tych trzech warunków daje szansę na pełne powodzenie wdrożenia EDM.

Tematykę sukcesu kontynuował Tomasz Zieliński z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Podczas swojej prezentacji wskazał on jak ważna jest stopniowa informatyzacja. Należy pamiętać, iż rozpiętość wiekowa lekarzy w Polskiej Służbie Zdrowia jest znaczna, co często przekłada się na zdolność obsługi komputera. Jedynie stopniowy proces oswajania personelu z komputeryzacją pozwoli na pełną współpracę. Warto inwestować w młody personel, który w z dużym powodzeniem stanowić może dobrych ambasadorów innowacyjnych rozwiązań wśród starszych stażem kolegów. Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe. Wdrażanie EDM w placówkach medycznych niejednokrotnie wiąże się z ogromnymi wydatkami, rzędu nawet kilkuset milionów złotych. Suma ta jednak nie jest kosztem jednorazowym, lecz całościowym, często rozłożonym w czasie. Dlatego też również ze względów finansowych istotna jest stopniowa informatyzacja, ponieważ takie postępowanie pozwoli na zachowanie stabilności finansowej placówki.

O przyszłości EDM opowiadał Marcin Jaworski z Wydziału Systemów Ochrony Zdrowia Kamsoft S.A. W prelekcji poruszano tematy EDM w aspekcie projektów regionalnych i centralnych. Nie jest bowiem tajemnicą, że elektronizacja służby zdrowia jest jedynie kwestią czasu, i w dużej mierze zależy właśnie od regionu i planów centralnych. Warto również rozważyć, jaka przyszłość nas czeka już po wprowadzeniu EDM.

Podsumowując, konferencja OSOZ jest godna polecenia wszystkim osobom związanym z szeroko pojętą opieką zdrowotną. Dobrze zorganizowana merytorycznie (wiele paneli o zróżnicowanej tematyce) oraz logistycznie (sprawna rejestracja na konferencję oraz organizacja w dniu konferencji). Stworzenie tak sprzyjających warunków pozwoliło na spotkanie wielu wybitnych, ważnych oraz interesujących osób z branży medycznej, technologicznej i biznesowej zarówno z Polski jak i Europy. Sprzyjało to wymianie poglądów, doświadczeń oraz konstruktywnej dyskusji. Mam nadzieję, że każda kolejna edycja będzie równie dobra, jeśli nie lepsza oraz że będziemy mogli być świadkami rozwoju EDM oraz Systemu Opieki Zdrowotnej, czego sobie i Państwu życzę.

Elwira Smoleńska


Priorytety 2015. Cele i dylematy systemu opieki zdrowotnej

Dnia 14.01.2015 roku odbyła się konferencja Priorytety 2015. Cele i dylematy systemu opieki zdrowotnej, w Warszawie w Zamku Królewskim. Cała konferencja podzielona była na 5 paneli podczas, których przedstawiane były problemy dotyczące współczesnej opieki zdrowotnej i cele wyznaczone w tym zakresie na przyszłość. Konferencja miała charakter debaty oksfordziej, podczas której zaproszeni specjaliści mieli okazję przedstawić swoje wizje oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z przyszłą opieką zdrowotną. Co może być interesujące dla studentów naszego kierunku to fakt, że pojawiały się kwestie związane ze Zdrowiem Publicznym, które w zdecydowanej większości przemawiały za tym, by ustawa w końcu powinna zostać wdrożona w życie. Nie tylko specjaliści mieli prawo do wyrażenia własnego zdania był również czas na "głosy sali". Podstawowymi problemami jakie pojawiły się na konferencji to: aspekty związane z wizją opieki zdrowotnej na przyszłe lata, kwestie dotyczące optymalizacji koszyka świadczeń, wprowadzenia dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zwiększenia podstawowej składki zdrowotnej. Każdy z uczestników mógł głosować za tym czy byłby za takim rozwiązaniem bądź tez przeciw. Inny panel dotyczył sprawy czysto ekonomicznej tzn. tematem przewodnim było postawione pytanie: "Czy budżety Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powinny być połączone?" Tutaj zdania były podzielone i nie dało się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Następny panel dotyczył roli państwa w organizacji i regulacji rynku ochrony zdrowia, natomiast ostatni skupiał się na gorących tematach w systemie ochrony zdrowia. Jednym z gości był Pan Jerzy Stuhr, który został zaproszony do wzięcia udziału w konferencji w roli panelisty. Cała konferencja przebiegała sprawnie z niewielkimi przesunięciami czasowymi. W ogólnym odczuciu można sobie pomyśleć, że tematy poruszane na konferencji miały charakter bardzo istotny dla przyszłości ochrony zdrowia w naszym kraju, jednak nie zawsze można było dostrzec u niektórych profesjonalizmu, który przemawiał by za chęcią poprawy.

Autor: Michał Pytkowski
Uczestnicy: Jolanta Makaruk, Dorota Bugajec, Michał Pytkowski, Michał Matysiak
 
 

"Creative Communication"  


Dnia 15.12.2014 r. dwóch studentów naszego koła Michał Pytkowski i Michał Matysiak uczestniczyli w warsztacie organizowanym na SGH. Temat warsztatu brzmiał: "Creative Communication". Specjalnie do SGH przyjechali przedstawiciele grupy Sanofi, bardzo znanej firmy farmaceutycznej, wykład został poprowadzony przez Michała Dąbrowskiego, który w tej firmie jest osoba odpowiedzialna za reklamy leków. Miał on przyjemność uczestniczyć w 60 edycji festiwalu Cannes Lions i postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami tam nabytymi ze studentami głównie uczelni Szkoły Głównej Handlowej jednak dla naszych studentów nie stanowiło to problemu by uczestniczyć otwarcie w tym warsztacie. Pan Michał przedstawił wiele ciekwaych przypadków reklamy, które zostały na festiwalu w Cannes nagrodzone i zdradził tajniki ich sukcesu, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami w tym temacie. Panel ten stanowił cenne źródło informacji dla ludzi, którzy chcieliby w przyszłości zajmować się marketingiem na poziomie reklamy, a także zachęcił do udziału w praktykach w firmie Sanofi mówiąc, że studenci zawsze sa mile widziani. To nie tylko świetna okazja by poszerzyć swoje horyzonty doświadczenia, ale także mozliwośc ta być może stworzy nam okazję do pracy w przyszłości w tej firmie.

Autor: Michał Pytkowski


XXI Konferencja "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie" "Creative Communication" 
XXI konferencja "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie" odbyła się w dniach 1-2 grudnia 2014 roku w hotelu Marriott w Warszawie. Konferencja podzielona była na wiele części, które były debatami oraz sesjami. Studenci SKN Zdrowia Publicznego Sekcji Promocji Zdrowia mieli zaszczyt uczestniczyć w 2 panelach. Temat pierwszej debaty brzmiał: "Co nas boli, a co cieszy - jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami...". Panel ten poświęcony był głównie na rozmowie Jacka Santorskiego, Roberta Rutkowskiego oraz Wojciecha J. Tomczyńskiego na temat ich związku z zakażeniem wirusem HIV oraz wirusem HCV. Ponad to ukazane były wyniki przeprowadzonej wśród społeczeństwa krótkiej ankiety na temat wiedzy o HIV co było przedstawione w formie multimedialnej.

Drugi panel dotyczył poradnictwa około testowego. Poruszane w tej sesji były kwestie związane z pacjentem oraz tym w jaki sposób funkcjonuje obecnie system informowania pacjenta o jego stanie, a także udzielaniu mu pomocy w okresie sprzed, w trakcie i po stawianiu diagnozy. Temat ten był bardzo interesujący z tego względu, że tak naprawdę na co dzień nie spotyka się z tym problemem i jak się dowiadujemy, często nie jest stawiany nacisk na ten obszar działań w ochronie zdrowia niemniej jednak jest on równie ważny jak inne formy pomocy dla pacjentów.

Autor: Michał Pytkowski



"Zdrowe i aktywne starzenie się społeczeństwa" 

25 i 26 listopada 2014 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zdrowe i aktywne starzenie się społeczeństwa”. 
Celem jej było m.in. udzielenie odpowiedzi na pytania: „Jak możemy wykorzystać starzenie się społeczeństwa?”, „Jak zwiększyć komfort seniorów poprzez poprawę ich zdrowia psychicznego i fizycznego oraz stymulowanie ich aktywności zawodowej, tym samym zmniejszając koszty makroekonomiczne?”. W spotkaniu, oprócz polskich ekspertów, udział wzięli również goście z Norwegii specjalizujący się w obszarze zdrowia i opieki społecznej nad osobami starszymi.

Doktor Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej, otwierając konferencję zaznaczył, że współcześnie większym problemem osób starszych jest zachowanie dobrego zdrowia i kondycji psychicznej, aniżeli samo dożycie sędziwego wieku. Podkreślił, że zdrowe i aktywne starzenie się polskich seniorów to bardzo istotny problem społeczny dotyczący coraz większej liczby osób. Powinien być zatem dostrzeżony nie tylko przez grupę specjalistów, ale także przez społeczeństwo. Tak byśmy nie tylko życzyli starszym ludziom stu lat i zdrowia, ale rzeczywiście dokładali starań by zapewnić im możliwość cieszenia się życiem. 

Według danych z 2013 r. w wielu regionach rozwiniętych krajów odsetek dzieci do 15. r.ż i osób powyżej 60 r.ż jest już bardzo zbliżony. Prognozy przewidują, że o ile tendencje się nie zmienią, w 2050 r. ludzi powyżej 60 r.ż będzie 2 razy więcej niż osób poniżej 15 r.ż. Tak drastyczna zmiana struktury społeczeństwa stawia przed nami wielkie wyzwania, wymagające działania już dziś. Obecna organizacja systemu opieki zdrowotnej nie sprawdzi się w przyszłości, ponieważ został stworzony w innych realiach. Współpracując i wymieniając doświadczenia łatwiej stworzyć skuteczne rozwiązania takich problemów jak opieka na starszymi osobami czy utrzymaniu ich przy aktywności m.in. poprzez ułatwienie im dostępu do Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

Sławomir Neumann, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, przedstawił kwestię starzenia się społeczeństwa nie jako problem, który stoi przed nami, tylko jako wyzwanie żebyśmy starzeli się zdrowo i aktywnie. Instytucje skupiające osoby starsze na przykład Uniwersytety Trzeciego Wieku, odgrywają już dziś ogromną rolę, a ich popularność wciąż wzrasta. Sprawiają, że osoby starsze nabierają chęci do działania oraz widzą, że jeszcze dużo mogą zrobić w życiu. Dzięki temu ludzie starsi nie czują się wykluczeni ze społeczeństwa. Nie tylko wzorem młodych studentów zdobywają wiedzę, ale również spotykają się ze sobą, rozwijając życie towarzyskie. 

Wyzwanie „Zdrowa i aktywna starość” to nie tylko kwestia opieki nad osobami starszymi, ale również promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, które trzeba prowadzić od najmłodszych lat. Ważna jest też świadomość, że w największej mierze to my sami odpowiadamy za nasze zdrowie. Podczas trwania konferencji wielu mówców podkreślało, iż „zdrowa starość zaczyna się w dzieciństwie”.

Profesor Bolesław Samoliński zwrócił uwagę na zmianę podejścia do osób w wieku podeszłym, co widoczne jest m.in. w tym, że jeszcze 3-4 lat temu niewiele reklam przedstawiało pozytywny wizerunek osoby w starszym wieku. Podkreślił, że takie konferencje są bardzo potrzebne, ponieważ wskazują właściwy kierunek działań. Pan Profesor przedstawił osiągnięcia Polski w zakresie polityki senioralnej. Największym z nich było stworzenie Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, która była odpowiedzią na rosnące potrzeby związane z przemianami demograficznymi, zmianami stylów życia i wzrostem społecznych oczekiwań dotyczących jakości życia w późnym wieku. Ważnym elementem aktywności Koalicji była publikacja Białej Księgi, która poruszyła problem zdrowego i aktywnego starzenia się w Polsce. W przedsięwzięciu udział wzięło ponad 40 autorów będących wybitnymi specjalistami w swych dziedzinach.

Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, stworzył Departament Polityki Senioralnej, a następnie Radę ds. Polityki Senioralnej. Finałem działań w obszarze polityki senioralnej był Kongres Zdrowego Starzenia się, który miał miejsce 30 i 31 stycznia 2014 r. Było to wydarzenie z udziałem licznych polityków, a przede wszystkim ekspertów. Finalnym momentem było stworzenie w Polsce Komisji sejmowej ds. Polityki Senioralnej, co jest rewolucją nie tylko w wymiarze krajowym – nie ma takiego ciała dedykowanego wyłącznie osobom starszym i polityce wobec nich w żadnym parlamencie krajowym w Unii Europejskiej. Profesor Bolesław Samoliński dodał również, że przed Polską stoi jeszcze wiele wyzwań i pracy. Są to przede wszystkim: stworzenie warunków do rozwoju innowacyjności na potrzeby polityki senioralnej, wprowadzenie zarządzania Zdrowiem Publicznym w administracji centralnej, terenowej i samorządach, jak również zintegrowanej opieki zdrowotnej i socjalnej nad seniorem. 

Konferencja poruszyła wiele istotnych problemów, jakie wynikają ze zwiększającej się długości życia społeczeństwa oraz zmian demograficznych. Przyczyniła się do wzmocnienia stosunków pomiędzy Polską a Norwegią oraz ułatwiła wymianę wiedzy i doświadczeń na temat wyzwań i możliwych rozwiązań w obszarze starzenia się społeczeństwa w Europie oraz szczególnie w Polsce i Norwegii ( we współpracy z WHO). 

W drugim dniu konferencji ZDROWIE I AKTYWNE STARZENIE SIĘ SPOŁECZEŃSTWA odbyły się dwie sesje panelowe, oraz dwie sesje plenarne. Otwierająca sesja plenarna to interesujący wykład przewodniczącej Narodowej Rady Seniorów lek.med. Wenche Frongn Sellaeg, która wieloaspektowo przedstawiła seniorów jako grupę społeczną o niewykorzystanym potencjale uwzględniając przyczyny i działania mające na celu poprawę tej sytuacji.
Pierwsza sesja panelowa była kontynuacją analizy problemu omawianego w sesji plenarnej, omówione zostały perspektywy zwiększenia udziały seniorów w życiu społecznym i gospodarczym z analizą poprawy efektywności sektora ochrony zdrowia. Prelekcję wygłosiły takie osoby jak m.in. mec. Wiesława Borczyk z Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego wieku – prezentując szereg inicjatyw podejmowanych w jego zakresie na rzecz rozwoju i kształcenia seniorów, Jakub Gierczyński Fundacja na Rzecz Zdrowego Starzenia się, Hanna Nowakowska Kobieta 50+,oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia .
Temat IV sesji panelowej brzmiał – Starzejąca się siła robocza – mobilizowanie potencjału. Eksperci w oparciu o dane demograficzne naszego społeczeństwa i odwołania do sytuacji z Europy omówili niekorzystne prognozy na przyszłość jakie się z nimi wiążą. W kolejnych sesjach zaprezentowana zostały propozycje, oraz wdrożone działania systemowe w ochronie zdrowia, które dążą do poprawy diagnozy i leczenia starszego pacjenta – dyskusja ekspertów. Ostatnia sesja panelowa poświęcona była działaniom Unii Europejskiej jako popularyzatora polityki senioralnej i otoczenia przyjaznego osobom starszym. Konferencja zakończyła się komunikatem prasowym.

Autorzy: Aleksandra Lech-Wróblewska, Emilia Jaśniewska

Fotorelacja z wydarzenia w naszej Galerii zdjęć.


"Pełny dostęp - edukacja dla sektora ochrony zdrowia" "Zdrowe i aktywne starzenie się społeczeństwa" 

30.10.2014 Seminarium organizowane przez Kampanię Przeciw Homofobii i Rzecznika Praw Obywatelskich oraz WatchHealthCare: "Pełny dostęp - edukacja dla sektora ochrony zdrowia".

Dyskryminacja w obszarze opieki zdrowotnej osób nieheteroseksualnych i transpłciowych powoduje, że nie mają one możliwości pełnej realizacji prawa do najwyższego osiągalnego poziomu ochrony zdrowia gwarantowanego m.in. przez Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych.

Celem seminarium była dyskusja jak zwiększyć wiedzę studentów medycyny i lekarzy na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.


W programie seminarium znalazły się prezentacje o specyficznych potrzebach zdrowotnych osób LGBT, stereotypach dotyczących ich diagnostyki i leczenia i aktualnym stanie wiedzy pracowników służby zdrowia na ten temat. Podczas seminarium zaprezentowane zostały wyniki badań społecznych dot. dyskryminacji osób nieheteroseksualnych w opiece zdrowotnej przeprowadzone w latach 2012 - 2013 na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich.


http://www.kph.org.pl/


"Porne Graphos. Pornografia w perspektywie nauk społecznych i humanistycznych"

Konferencja "Porne Graphos. Pornografia w perspektywie nauk społecznych i humanistycznych", mimo kontrowersji związanych z jej tematyką, odbyła się 30 października 2014 roku. Została zorganizowana przez  Instytut Stosowanych Nauk Społecznych we współpracy ze stowarzyszeniem Queer UW. Spotkanie miało miejsce w budynku UW na ulicy Żurawiej 4 w Warszawie.

Pierwsza sesja dotyczyła kobiet (w) pornografii. Pięciu prelegentów poruszyło tematykę poruszającą miedzy innymi: pornograficzny obraz grubych kobiet oraz slash fiction jako przykład kobiecej pornografii. Dodatkowo była mowa o kobiecej pornografii i feministycznych seks- wojnach. Na koniec wypłynął temat emancypacyjnych zamiarów pornografii dla kobiet. Po zakończeniu pierwszej sesji miała miejsce mała debata przeplatana pytaniami od publiczności.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga sesja dotycząca strategii pornograficznych. Kolejni prelegenci skupili się na tematach dotyczących rozmawiania o pornografii oraz pornografii w kinie (zarówno niemym jak i francuskim).

Następne sesje dotyczyły : mizoginii, męskości, masturbacji; porno w reklamie oraz porno-historii.

Cała konferencja była interesującym wydarzeniem, nie tylko ze względu na treści prezentowane  przez prelegentów, ale była też ciekawym wydarzeniem kulturalnym. Widać było wielu młodych ludzi zainteresowanych tematyka pornograficzną jako aspektem życia społecznego. Można było usłyszeć wiele ciekawych opinii i dowiedzieć się o rzeczach, o których wielu z nas nie miało pojęcia.

Ukazanie pornografii w perspektywie nauk społecznych i humanistyczny było niecodziennym podejściem, ale jak pokazała zorganizowana konferencja (a przed wszystkim prezentacje na niej wygłoszone), pokazanie pornografii w tej perspektywie jest jak najbardziej zrozumiałe.

Zofia Kwiatkowska


Komunikowanie w ochronie zdrowia - interpersonalne, organizacyjne, medialne

23 października odbyła sie dyskusja panelowa pt. "Komunikowanie w ochronie zdrowia - interpersonalne, organizacyjne, medialne". Dyskusja była połączona z promocją książki o tym samym tytule, opublikowanej red. prof.Tomasza Gobana-Klasa. W dyskusji wzięli udział:

Dr hab. Dorota Cianciara, Szkoła Zdrowia Publicznego, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Zakład Promocji Zdrowia i Szkolenia Podyplomowego, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Prof. dr hab. Tomasz Goban-Klas, prof. em. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kierownik Katedry Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Dr Barbara Jacennik, Wydział Psychologii, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie
Mgr Piotr Wysocki, Główny Specjalista i Szef Działu Współpracy Międzynarodowej, Krajowe Centrum ds. AIDS

Uczestnicy spotkania panelowego dyskutowali na temat health communication, które nie ma jeszcze ustalonego polskiego tłumaczenia. Mówi się o komunikacji zdrowotnej czy komunikacji w ochronie zdrowia. Komunikowanie się stanowi podstawę wszelkich relacji społecznych, w tym również w obszarze medycyny. Prof.Tomasz Goban-Klas zwrócił uwagę na mediatyzację, a więc przenikanie przekazów medialnych do każdego obszaru życia. Opowiadał o komunikowaniu kryzysowym, "lekach z telewizyjnej apteki", a także serialach z których uczy się społeczeństwo. Omówił krótko trzech lekarzy kreowanych przez media: doktora G. (transplantologa), doktora Housa i doktora Google.

W czasie konferencji zwrócono uwagę na brak w czasie studiów na kierunku lekarskim zajęć z zakresu komunikacji klinicznej. Projekt w tym obszarze podejmują uczelnie medyczne w Bydgoszczy i Toruniu. Zasygnalizowano potrzebę poprawy warunków konsultacji lekarskiej, szkoleń dla asystentów medycznych, wsparcia ciągłości opieki nad pacjentem oraz alternetywnych środków komunikacji.

Dr hab. Dorota Cianciara, w aspekcie skuteczności kampanii społecznych mówiła o apelu lękowym, na którym niejednokrotnie są one oparte. Ma to najczęściej działanie przeciwskuteczne, a także uodparnia na kolejne tego typu przekazy. Może się sprawdzić wyłącznie gdy odbiorca jest poszukiwaczem wrażeń, następuje dobrowolna ekspozycja, zagrożenie jest przekonujące, a rozwiązanie łatwe i dostępne.

Przytaczano dane z raportu EHCI (http://www.healthpowerhouse.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=55) oraz dane Nielsen AGB na temat wydatków na reklamę telewizyjną leków i produktów leczniczych (http://www.agbnielsen.pl/2014-10-19,1995.html).

Mówiono również o obszarach komunikacji zdrowotnej takich jak zmiana zachowań, edukacja zdrowotna, alfabetyzm zdrowotny, marketing społeczny, health advocacy, komunikacja kryzysowa, komunikacja ryzyka. W komunikacji zdrowotnej należy unikać podejścia "guru" oraz konfliktu interesów, podawać rzetelną informację opartą na faktach, a także ograniczać wpływy teorii spiskowych.

Publikacje, które polecano w czasie debaty:

"Making Health Communication Programs Work"
    U.S. Department of Health and Human Services
    National INstitutes of Health
    National Cancer Institute
"Theory at a Glance - A Guide For Health Promotion Practice"
    U.S. Department of Health and Human Services
    National INstitutes of Health
    National Cancer Institute
"CDCynergy Lite: Social Marketing Made Simple - A guidie for creating effective social marketing plans"
    U.S. Department of Health and Human Services
    Centers for Disease Control and Prevention
"International Health Regulations (2005) Second Edition"
    World Health Organization


http://www.ptks.pl/


Inauguracja akcji "Love is the best protection"


Fundacja Edukacji Społecznej współorganizowała konferencję prasową inaugurującą akcję profilaktyczną HIV/AIDS „Love is the best protection”, w której koło SKN Zdrowia Publicznego uczestniczyło.

Spotkanie odbyło się 9 października 2014 r. w Warszawie w Hotelu Sofitel Victoria.

Celem akcji „Love is the best protection” jest zachęcenie Polaków do zwrócenia uwagi na ciągle istniejące ryzyko zakażenia HIV oraz uświadomienie możliwości jego ograniczenia. W Polsce z każdym rokiem coraz mniej środków przeznaczanych jest na profilaktykę HIV/AIDS, a liczba osób, u których wykrywane jest zakażenie stale rośnie.



REUMATOLOGIA 2014 - Konferencja z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu
W dniu dzisiejszym (8.10) byliśmy uczestnikami "REUMATOLOGIA 2014- Konferencja z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu" w Centrum Prasowe PAP na ul. Bracka 6/8. 

Tematyka spotkania dotyczyła: 
1. epidemiologii chorób reumatycznych;
2. blasków i ceni specjalizacji z reumatologii;
3. szans i zagrożeń na poprawę leczenia chorób zapalnych stawów w Polsce - rok 2014;
4. rejestru pacjentów w reumatologii - aktualna sytuacja;
5. przeglądu aktualnych najważniejszych wydarzeń w reumatologii;
6. wpływu zmian systemowych w ochronie zdrowia na realizację świadczeń z zakresu reumatologii;
7. kampanii Reumatyzm Ma Młodą Twarz;

Reumatoidalne zapalenie stawów jest związane z nieprawidłową produkcją cytokin i czynników wzrostu.
Poznanie roli cytokin w patogenezie reumatoidalnego zapalenia stawów umożliwiło opracowanie nowych leków modyfikujących przebieg choroby nazwanych LEKAMI BIOLOGICZNYMI. 
Są to białka wiążące pozakomórkowe lub związane z błonami komórkowymi mediatory odczynu zapalnego, w tym również receptory komórkowe.

Ponad 120 mln osób w Europie cierpi z powodu chorób mięśniowo - szkieletowych, doświadczając bólu, trudności w poruszaniu się, niepełnej zdolności do pracy i istotnego pogorszenia jakości życia.
Stanowi to poważny problem medycyny naprawczej oraz zdrowia publicznego !!!

Jest to najdroższa grupa chorób, która stanowi 2 % PKB według EUMUSC (European Musculoskeletal Conditions Surveillance -http://www.eumusc.net/index.cfm).

Dane z Eurobarometru z 2007 r. (Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego) ukazują następujące odsetki respondentów zgłaszających problemy zdrowotne, w których na szczycie dominują problemy reumatyczne:
- 22 % - Przewlekłe dolegliwości mięśniowe, kostne i stawowe
- 19 % - Nadciśnienie
- 17 % - Alergie
- 16 % - Migrena
...

Osoby, które cierpią na bóle reumatyczne posiadają szereg innych chorób: 
- nadciśnienie tętnicze
- chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy
- przebyły zawał serca 

Dane z Polski 2002 r.
Umiejscowienie bólów reumatycznych:
- Równoczesne bóle kręgosłupa i stawów:
* mężczyźni - 37 %
* kobiety - 50 %

- Bóle kręgosłupa i stawów zgłaszają najczęściej rolnicy w porównaniu z innymi grupami zawodowymi. 

Częstość występowania reumatoidalnego zapalenia stawów (Rheumatoid arthritis - RA) wynosi 0,61 % dorosłej populacji. 

Prognoza światowa na 2020
Przesunięcie chorób reumatycznych z 25 na 9 miejsce wśród głównych przyczyn zgonów. 
Udowodniono zwiększoną umieralność wśród chorych na reumatoidalne zapalenia stawów (r.z.s.) w porównaniu z poziomem umieralności w populacji ogólnej.
Większe ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo -naczyniowego, oddechowego i chorób zakaźnych.

Dane dotyczące występowania zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (Ankylosing spondylitis - AS):
- 0.5-2/1000 Ogółem
- 1.9/1000 Mężczyźni
- 0.7/1000 Kobiety

Choroba zwyrodnieniowa (Osteoarthritis - OA) występuje w ok. 4-20 % populacji ogólnej. Dotykają częściej osoby powyżej 50 roku życia.

Liczba chorych leczonych biologicznie w Polsce wzrasta
Liczby podawane przez Zespół Koordynacyjny Leczenia Biologicznego Chorób Reumatycznych"
- 22.11.2011 - 3 223 chorych
(* RZS [reumatoidalne zapalenie stawów],
* MIZS [młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów], 
* ZZSK [zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa])

- 17.10.2012 - 3 859 chorych (RZS, MIZS, ZZSK, ŁZS [łuszczycowe zapalenie stawów])

- 20.11.2013 - 4 749 chorych (jak wyżej)

- 16.07.2014 - 5 200 chorych (jak wyżej)

W Polsce leczonych lekami biologicznymi jest ok. 1-2% pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
W Czechach i na Węgrzech ok. 3-5%.
W największych krajach Unii Europejskiej średnio 11%.
W Norwegii ok. 30%.

Dostęp do leczenia biologicznego jest ograniczony przez Narodowy Fundusz Zdrowia ilością środków na leki i świadczenia. 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z Sekcją Młodych Reumatologów Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego (https://www.facebook.com/mlodzireumatolodzy?fref=ts

oraz

do śledzenia najnowszej kampanii "Reumatyzm Ma Młodą Twarz" (https://www.facebook.com/reumatyzmmamlodatwarz?fref=ts)

Informacje o wydarzeniu: http://www.infozdrowie.org/index.php?option=com_frontpage&Itemid=59





WZW C 2014 Światowego Dnia Świadomości o Zapaleniach Wątroby 

 

30 września uczestniczyliśmy w Konferencji "WZW C 2014 Światowego Dnia Świadomości o Zapaleniach Wątroby." w Centrum Prasowe PAP na ul. Bracka 6/8. 
Tematyka spotkania dotyczyła: 
1.co warto wiedzieć o wirusie HCV i jego rozpowszechnieniu w Polsce;
2. obrazu klinicznego zakażeń HCV;
3. aktualnych możliwości leczenia zakażeń HCV;
4. perspektyw terapii zakażeń HCV;
5. konsekwencji nieskutecznej terapii zakażeń HCV;
6. zakażeniu HCV w strategiach ponadnarodowych i krajowych;
7. kosztów pośrednich WZW C.

WZW typu C stanowi światowy problem zdrowotny !!!

- 185 mld ludzi zakażonych na świecie
- 2,8 % populacji na świecie
- szacuje się, że śmiertelność z powodu HCV może się potroić w ciągu następnych 10 - 20 lat
- 350 tys./rok zgonów na świecie

W Europie (0,1-6%)
- liczba zakażonych HCV - 7,3-8,8 mln
- zapadalność > 1,2 % kraje południowo-wschodnie
< 0,1 % kraje północne

- zgony - 86 tys. osób rocznie
- główna przyczyna przeszczepień wątroby

Częstość zakażeń HCV w Polsce
- anty-HCV ok. 700.000 osób
- HCV RNA ok. 200.000 osób

Ryzyko dodatniego anty-HCV (2009 r.):
- u mężczyzn - 2-krotnie większe
- u mieszkających w miastach - 2-krotnie większe
- > 3 pobytów w szpitalach - o połowę większe
- dożylnie przyjmujący narkotyki - 7-krotnie większe

Podsumowanie terapii lekowej:
- Leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym (DAA) 2 generacji stosowane w skojarzeniu z pegylowanym interferonem alfa i rybawiryną nie poprawiają skuteczność w zakażeniach różnymi genotypami HCV (>80%), przy mniej wyrażonych działaniach niepożądanych.

- Terapia złożona z 2-3 DAA bez interferonu, gwarantuje skuteczność >95% niezależnie od zaawansowania choroby, genotypu wirusa, cech człowieka, czy historii leczenia.

- Kluczowym problemem pozostaje możliwość refundacji innowacyjnych terapii. 

Konsekwencje WZW typu C:
- rak wątroby
- marskość wątroby
- niewydolność wątroby
- puchlina brzuszna
- encefalopatia wątrobowa
- krwotok z żylaków przełyku

Zgony w wyniku raka pierwotnego wątroby wynoszą ok. 2 tys. rocznie !!! Wg. Instytutu Onkologii
Zgony z powodu przerzutów do wątroby raka jelita grubego wynosi ok. 6 ty. rocznie.

Zgony, do których WZW typu C wskazano jako bezpośrednią przyczynę powodują rocznie stratę ponad 48 mln zł !!!

Pamiętajmy, że 28 LIPIEC ustanowiono jako Światowy Dzień WZW !!!

Informacje o wydarzeniu: http://www.infozdrowie.org/index.php?option=com_frontpage&Itemid=59


 

Rak płuca 2014 

 

W dniu dzisiejszym (16.09) byliśmy uczestnikami Konferencji "Rak płuca 2014" w Centrum Prasowe PAP na ul. Bracka 6/8. 
Tematyka spotkania dotyczyła: 
1. rodzajów nowotworów płuc, częstości występowania ich - epidemiologia i czynniki ryzyka, 
2. objawów oraz ich rozpoznania
3. najważniejszych wyzwań w zakresie diagnostyki histopatologicznej i molekularnej w onkologii AD 2014, 
4. postępów w terapii raka płuca.

Należy podkreślić, iż rocznie na świecie zostaje wykrytych 120,000 nowych zachorowań, z czego 78,657 kończą się zgonami. Mężczyźni częściej chorują na raka płuc od kobiet. W Polsce rocznie występuje 23,000 nowych zachorowań. Niestety na dzień dzisiejszy zanim zostaną rozpoznane objawy choroby, aż 
do momentu podjęcia odpowiedniego leczenia mija aż 130 DNI !!! Wszystko z powodu bagatelizowania wyraźnych objawów przez pacjentów. 

Zostaliśmy zapoznani z Krajowym Rejestrem Raka Płuca. 
Głównym założeniem powołania Krajowego Rejestru Raka Płuca było wprowadzenie jednolitego systemu rejestracji chorych na raka leczonych operacyjnie, co pozwoliłoby na poprawę wyników leczenia na podstawie oceny czasu przeżycia, czasu wolnego od wznowy i przerzutów, w korelacji z danymi epidemiologicznymi, klinicznymi, radiologicznymi i histopatologicznymi. 
Krajowy Rejestr Raka Płuca został utworzony w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (podstawa prawna: ustawa z 1 lipca 2005 roku o ustanowieniu wieloletniego programu zwalczania chorób nowotworowych Dz. U. Nr 143 poz. 1200) i obecnie funkcjonuje w 26 szpitalach, które zajmują się diagnostyką i leczeniem raka płuca. 

Informacje o wydarzeniu: http://www.infozdrowie.org/index.php?option=com_frontpage&Itemid=59


 

Vital Forum - I ogólnopolska debata nad poprawą zdrowia Polek

Konferencja odbyła się 6-7 marca 2014r.

Udział brały: Nina Karp, Natalia Skowrońska, Ania Gołąb, Joanna Skonieczna, Diana Fydryk, Emilia Gawińska, Roberta Korczyńska, Agnieszka Bodych, Jolanta Makaruk. Zdjęcia można znaleźć w galerii (https://sknzp.wum.edu.pl/galeria).

Pierwsza część pierwszego dnia odbyła się w trochę komercyjny sposób. Druga część natomiast poruszała tematy związane ze zmorami Polek. Między innymi odbyły się panele o paleniu wśród kobiet i o profilaktyce raka szyjki macicy. Drugiego dnia można było się dowiedzieć jak to jest z "Matką Polką" i jak wyglądają realia kobiety. Ogólnie bardzo pozytywne wrażenia.

Więcej informacji, relacji z konferencji i zdjęć można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/vitalforum


 

"Pacjent Polski - Pacjent Europejski - w wybranych zagadnieniach"

 

22 stycznia 2014 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja organizowana przez wydawnictwo Termedia pt.: „Pacjent polski- Pacjent europejski- w wybranych zagadnieniach”.  Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9:30 przywitaniem gości i przybliżeniem tematyki konferencji przez dwóch moderatorów, którymi byli: Tomasz Szelągowski i Janusz Michalak. Następnie, co godzinę, rozpoczynała się nowa sesja tematyczna: kardiologiczna, diabetologiczna, psychiatryczna i hematologiczna.  Można było wysłuchać wielu interesujących wystąpień między innymi: Marka Balickiego– byłego minister zdrowia, Lidii Gądek – posłanki PO, Tomasza Latosa – przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, Wojciecha Matusewicza – prezesa AOTM, Igora Radziewicza-Winnickiego – wiceministra zdrowia, Tomasza Szelągowskiego – dyrektora generalnego Federacji Pacjentów Polskich, Andrzeja Baumana – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, prof. Leszka Czupryniaka, dr Grzegorza Dzidy, prof. Zbigniewa Gacionga, dr Pauliny Miśkiewicz – dyrektora Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Magdaleny Bojarskiej – Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, prof. Janusza Heitzmana, Bogdana Gajewskiego – Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię, Jolantę Antoniewicz-Papis – dyrektora Narodowego Centrum Krwi oraz wielu innych. Była to niezwykle interesująca i pouczająca konferencja, skupiająca się na systemie opieki zdrowia z perspektywy pacjenta. Można było usłyszeć wiele przykładów działań, które sprawdzają się na terenie Unii Europejskiej, a które wprowadzone w Polsce, również mogłyby wpłynąć pozytywnie na cały system. Na konferencji można było również usłyszeć wypowiedzi wykładowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: mgr Iwony Bruśk i dr Konrada Pszczonowskiego, którzy pomimo to, że brali bierny udział w konferencji, to zadawali panelistą wiele pytań, które miały na celu sprostowanie wypowiedzi i wyjaśnienie niejasności. Z pośród członków SKN Promocji Zdrowia na konferencji były obecne: Aleksandra Bąbik i Ilona Cieślak.


 

Konferencja HIV/AIDS - Polska Agencja Prasowa

 

Dnia 29.11.2013 w Polskiej Agencji Prasowiej w Warszawie odbyła się konferencja na temat HIV/AIDS. Wzięły w niej udział cztery członkinie naszego koła. Program obejmował między innymi sytuację epidemiologiczną i jej zmiany w Polsce i na świecie, leczenie i rokowanie w zakażeniach HIV oraz kobiety w ciąży z HIV i przeciwdziałanie zakażeniom wertykalnym.


 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Edukacja seksualna: stan - uwarunkowania - dobre praktyki"

 

W dniach 29 – 30 listopada 2013 r. członkini SKN ZP Joanna Skonieczna wraz z Aliną Synakiewicz wzięła czynny udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Edukacja seksualna: stan - uwarunkowania - dobre praktyki" na UW. Tematem wystąpienia była "Aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy seksualnej i wiktymizacji na przykładzie projektu Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton".


 

Global Climate and Health Summit 2013

 

Szczyt "Globalny klimat i zdrowie" odbył się 16 listopada 2013 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Brali w nim udział także członkowie naszego koła.
Tematyką spotkania były zmiany jakie zachodzą w klimacie na skali globalnej i jak one wpłyną na zdrowie człowieka w przyszłości. Przemawiali między innymi przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, Health and Environment Alliance, IMFSA, UNFCCC i wiele innych. Celem konferencji jest zbudowanie drogi-mapy do której może dążyć obecna międzynarodowa wspólnota do spraw zdrowotnych przed negocjacjami w sprawie klimatu, które będą miały miejsce w 2015 r. w Paryżu.
Była to niesamowita okazja, aby dowiedzieć się co aktualnie dzieje się na świecie i jakie działania są podejmowane w walce o nasze zdrowie, a także było wielkim zaszczytem posłuchać światowych liderów i ekspertów w dziedzinie zdrowia wypowiadających się na ten temat.


Więcej informacji: http://www.climateandhealthalliance.org/ 


 

Zdrowie i Medycyna - wyzwania przyszłości

 

Kraków, 15 listopada 2013

Tydzień temu, członkinie naszego koła brały udział w konferencji "Zdrowie i medycyna - wyzwania przyszłości".

Była to jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji 20-lecia Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali. Głównym tematem spotkania była dyrektywa transgraniczna, która weszła w życie 25 października 2013 r. Ponadto został omówiony rozwój szpitali w Polsce i Europie jak i ich innowacyjność.
W wykładach i debatach brali udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Sejmu RP, przedstawiciele PSDS i zagraniczni goście z Europejskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali i wiele innych.